Czas na budowanie mostów w Europie i na świecie
(Słowo księdza kapelana na Mszy św. w 72. rocznicę operacji wojskowej „Market Garden”, Driel, 17 września 2016 r.)
Kochani Weterani, ludzie wojny, świadkowie tamtych historycznych wydarzeń.
Droga młodzieży z nauczycielami i wychowawcami. Przedstawiciele władz polskich
i holenderskich, organizacji społecznych i wojskowych, harcerze.
- Celem naszego wspomnienia o bohaterach wojny jest mądre budowanie przyszłości. Wielki Polak papież Jan Paweł II uczył: „Pamięć o przeszłości, oznacza mądre zaangażowanie w przyszłość”. Choć trudna, to jednak wspaniała jest historia Europy. Przeżyliśmy w naszych dziejach wiele trudnych chwil! Dziś oddajemy cześć polskim żołnierzom. Wspominamy lotników Generała Stanisława Sosabowskiego z ich kapelanem ks. Hubertem Misiudą, kóry przeżył tylko 35 lat. Młodzi mężczyźni, w wieku od 20 do 30 lat, oddali życie za wolność na nieznanym sobie terenie, pełnym niebezpieczeństw. Zostali zrzuceni na spadochronach nad łąkami i sadami tu w miasteczku Driel. Inaczej wyobrażali sobie warunki walki. O jeden most za daleko wylądowali. Opór niemieckiego przeciwnika okazał się niespodziewany i przewaga wroga była zbyt wielka. Prawie wszyscy zginęli. Ich odwaga i poświęcenie leżą u podstaw wolności tu na Waszej Holenderskiej Ziemi. Jeszcze raz okazało się, że pragnienie życia w wolności daje ludziom i narodom ogromną siłę do walki. Nadzieja, że nadejdą nowe czasy, w których zapanuje wolność, niepodległość i suwerenność narodów, była źródłem dodatkowej siły w prowadzonych wojskowych działaniach operacyjnych. Jakkolwiek bitwa ta była przegrana, to pamięć o dzielnych Polakach trwa do dziś, czyli ponad 70 lat. Tutaj, podczas obchodów rocznicowych, każdego roku, zorganizowanych na najwyższym poziomie dzięki Fundacji Stichting Airborne Herdenkingen, czuje się dotknięcie historii.
- Otwieramy dziś myśli i serca, aby docenić ból i cierpienie bohaterów tamtej wojny. Dziś w Europie i na świecie jest czas budowania mostów między ludźmi i narodami – do czego zachęca obecny Papież Franciszek. Wy, mieszkańcy Niederlandów w Driel i okolicy wiecie, jak ważne są mosty na rzekach. Te materialne mosty są symbolem wzajemnego zrozumienia, wspólnego działania i długiego procesu budowania przyjaźni, braterstwa i wspólnot narodów na całym świecie. Pierwszym gestem budowania mostów między ludźmi jest uścisk dłoni. Jest to początek kontaktów i przyjaźni między ludźmi. Dziś nie mury, ale mosty trzeba budować w każdym środowisku i między wszystkimi narodami. Zachęcamy do tego gestu podania dłoni dziś, tu na grobach poległych żołnierzy, w rocznicę walk, a także na wszystkie dni naszego codziennego życia. Ani jeden most i ani jedne kontakty między ludźmi i narodami nie mogą być dziś zerwane. Szczególny most przyjaźni powstał między Holendrami a Polakami. Na jednym moście, realnie istniejącym tu w Holandii, wielu poniosło śmierć, a dziś z tej ofiary wojny niech wyrasta pokój, zgoda i wzajemna przyjaźń.
- Nasza tu dziś obecność, przyjaźń polsko - holenderska jest czytelnym owocem, że „na darmo nie pada, nie ginie nikt z ludzi, bo z każdej ofiary Bóg siłę rozbudzi i większa staje się wiara”. Dziękujemy za tę przyjaźń, która dokonuje się dziś na różnych płaszczyznach i ma przeróżne oblicza. Zawsze jest jednak uszanowanie kultury żyjących i bohaterstwa poległych żołnierzy.
- W czasach wojny Chrystus niósł żołnierzom nadzieję, na niełatwy czas działań wojennych. Podobnie i dziś Kościół pragnie umacniać ludzi Europy w nadziei, że warto budować mosty wzajemnej jedności i pokoju. Niech owocem tego budowania mostów będzie zgodne życie wszystkich ludzi na świecie, bo dzisiejsza wolność uzyskana została za cenę przelanej krwi naszych ojców, a każda krew bohaterskich przodków zobowiązuje ludzi żyjących na tej samej ziemi do pokoju i zgody.
opracował i wygłosił
kapelan Weteranów Europy ks. dr Józef Stec