W Stanach Zjednoczonych Dzień Weterana obchodzony jest 11 listopada dla upamiętnienia rozejmu po I wojnie światowej. Podobnie w innych krajach co Święto Niepodległości czy Dzień Pamięci. Amerykanie, podobnie jak i my, dziękują głównie żyjącym, gdyż święto zmarłych żołnierzy jest oddzielne. To Memorial Day w ostatni poniedziałek maja.

http://www.va.gov/opa/vetsday/vetdayhistory.asp

 

We Wspólnocie Brytyjskiej Dzień Pamięci Remembrance Day obchodzony jest na cześć poległych żołnierzy w wojnach 11 listopada o godzinie 11 poprzez dwie minuty ciszy. Inna nazwa to Dzień Maku Poppy Day, tradycyjnie noszone są wtedy sztuczne maki, a dochód z ich sprzedaży przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion) przeznaczony jest na rzecz weteranów.

 

http://www.britishlegion.org.uk/remembrance/how-we-remember/

 

We Francji Święto 11 listopada to także święto narodowe Francji i rocznica rozejmu z Compiegne. W odróżnieniu od Wspólnoty Brytyjskiej francuskim symbolem święta jest chaber bławatek. W Paryżu w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym, tradycyjnie bierze udział Prezydent Francji.

 

Plany na najbliższe 2 lata

"...Wspólnie z Nowym Zarządem Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa podjęliśmy współpracę z innymi organizacjami weteranów i kombatantów oraz organizacjami pożytku publicznego, szkołami, mediami ...już w styczniu 2022 r. uzgodniliśmy plan spotkań..." Jerzy Banach

 

"...Utrzymujemy bardzo dobre kontaktu z różnymi zagranicznymi organizacjami zrzeszającymi weteranów i żołnierzy misji pokojowych i działań poza granicami. Co roku dostajemy zaproszenia na spotkania, na które wysyłamy naszych przedstawicieli. 2022 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Nowy Zarząd zintensyfikuje działania w kontaktach środowiskowych, a zmniejszenie obostrzeń po pandemicznych sprzyjać będzie aktywności Naszych członków.  Będziemy uczestniczyć w: Międzynarodowym spotkaniu w Genewie i Lionie, Międzynarodowej Konferencji w Brnie, obchodach rocznicy zdobycia Monte Casino, Apelu Jasnogórskim, zjeździe uczestników misji UNIFIL w Bydgoszczy i innych..."

Designed by JSN and MB