Konferencja „Zespół stresu pourazowego w trakcie pełnionej misji, jak również po jej zakończeniu” – Paryż 02.06.2016 r.
W dniu 2 czerwca 2016 r. delegacja polska miała przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawej konferencji zorganizowanej w Paryżu, w bardzo znaczącym dla tego miasta miejscu – Hotel des Invalides. Jest to wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV wielki kompleks budynków położony na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.Miejsce znaczące i symboliczne.
W ramach Międzynarodowego Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa zorganizowana została konferencja poświęcona problematyce związanej z
zespołem stresu pourazowego w trakcie pełnionej misji, jak również po jej zakończeniu. Konferencja została zorganizowana przez francuskie organizacje FNAME Opex i AISP.
W konferencji wzięło udział wielu znakomitych i cenionych specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii. Wykłady prowadzone były m.in. przez Pana Louis’a CROCQ, Profesora na Uniwersytecie im. Kartezjusza w Paryżu, głównego lekarza psychiatrę wojskowego i doktora psychologii . Kolejnym prelegentem był Pan Laurent MARTINEZ, krajowy koordynator serwisu medyczno-psychologicznego, pracujący w Departamencie Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej Francji.
Ciekawe i pełne wielu przykładów prelekcje zostały przedstawione także przez Panie Emmanuelle DOUBLE – Szefa Departamentu ONACVG – Krajowego Biura ds Byłych Kombatantów i Ofiar Wojny oraz Emmanuelle LEPINE, psychologa klinicznego, kryminologa, specjalistę zajmującego się stresem pourazowym i sytuacjami kryzysowymi.
Tematyka stresu pourazowego jest bardzo szeroka i niesie za sobą wiele doświadczeń i lata pracy.
O zespole stresu pourazowego mówi się głównie w kontekście żołnierzy powracających z misji. Niezależnie od wielu czynników, postaw, przekonań czy też osobowości jest to trudne przeżycie. Niektórym udaje się poradzić sobie z tym problemem dzięki wsparciu bliskich lub innych czynników. Wszystko zależne jest od indywidualnych uwarunkowań, wsparcia rodziny, wspomagania leczeniem farmakologicznym, intensywnością współpracy z psychiatrą, psychologiem. Ważnymi aspektami są również czynniki środowiskowe, sytuacja materialna, jak również kondycja zdrowotna.
Cytując Józefa Szajnę: “ Jedni nie chcą pamiętać. Inni nie mogą albo nie chcą zapomnieć!”
Konferencja trwała zaledwie kilka godzin lecz spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, w szczególności ze strony żołnierzy, którzy uczestniczyli w wielu misjach, jak również pośród obecnej tam młodzieży.
Konferencja ta zapoczątkowała międzynarodowy cykl spotkań związanych z tą tematyką. Czekamy zatem na kolejne edycje.
Izabela Radzik