We Wrocławiu oficjalne obchody Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęły się
o godz. 10 od mszy w kościele garnizonowym św. Elżbiety, następnie o godz. 11.30 odbył się uroczysty apel na pl. Gołębim. Największym zainteresowaniem uczestników zgromadzenia cieszył się pokaz sprzętu wojskowego. Można go było oglądać na Rynku i pl. Solnym.

W dniach 24-26.09.2021 r. delegacja Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa uczestniczyła w obchody 25- lecia Austyjackiej Organizacji Żołnierzy Pokoju.

Międzynarodowa Konferencja zorganizowana była przez Unię Weteranów Wojennych Republiki Słowacji w dniach 21-24 października 2021 r. w m. Nova Polianka w Tatrach Wysokich. Nasze Zrzeszenie Weteranów Działań Poza Granicami Państwa reprezentowali Krystyna i Jerzy Banachowie, Ryszard Woźniak i Stanisław Rak.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Węgier, Austrii, Czech, Ministerstwa Obrony Narodowej, Akademia Obrony oraz władze lokalne Słowacji.

„Mury tej szkoły opuściło wielu wybitnych dowódców...Gratuluję zarówno rozpoczynającym naukę w Akademii Wojsk Lądowych, jak i kontynuującym ją na kolejnych latach studiów, dobrego wyboru ścieżki edukacyjnej.” - tak Minister ON w liście podziękował gen. bryg. prof. dr. hab. Dariuszowi Skorupce za wieloletnią służbę i wszystkie projekty realizowane dla rozwoju bezpieczeństwa Polski.

27.09.2021 r. w inauguracji wzięło udział wielu znamienitych gości, a wśród nich przedstawiciele: Prezydenta, Premiera, Sejmu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych, policji, straży pożarnej, władz wojewódzkich i samorządowych oraz uczelni krajowych. Nie zabrakło także przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, Prezesa dr Jerzego Banacha i Wiceprezesa płk dypl. w st. spocz. Ryszarda Woźniaka.

 

11.09.2021 r. odbyła się uroczystość w Kórniku z okazji 16. rocznicy powstania Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy obelisku z tablicą Pamiątkową na ul. Stanisława Staszica w Kórniku.

 

W Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego Dowódca ppłk Sebastian GRELL ogłosił rozpoczęcie II Rajdu Weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu.

W rajdzie, który odbywał się w dniach 25-29.08.2021 r., udział wzięli nasi koledzy: Jerzy Dutkowski, Andrzej Anyszkiewicz i Jerzy Garbacz.

Program rajdu był bardzo bogaty

Już tradycyjnie 1 września obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w południe na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie. Nie zabrakło przedstawicieli Naszego Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Była piękna pogoda, co zgromadziło dużo uczestników imprezy. Po meldunku i odśpiewaniu hymnu państwowego zostały wygłoszone wystąpienia okolicznościowe. Biskup i księża czterech wyznań odmówili modlitwy ekumeniczne w intencji zabitych i pomordowanych ofiar wojny. Został odczytany Apel Pamięci, a kompania z Akademii Wojsk Lądowych oddała salwę honorową. Następnie przy dźwiękach werbli Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem.

15 sierpnia w niedzielę Wrocław Swietował Dzień Wojska Polskiego oraz 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po odzyskaniu niepodległości musieliśmy ponownie stanąć do walki w obronie swojej suwerenności. Odparcie bolszewickiej nawały było ratunkiem nie tylko dla nas, ale też większości Europy. I to się udało. Pamięć o bohaterskich żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej jest i pozostanie w nas na zawsze – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

NASI PARTNERZY

33.Baza Lotnictwa Transportowego

 

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB