Marsz Niepodległości, uroczysta Eucharystia, musztra paradna, koncerty i festyn ludowy – to tylko niektóre z atrakcji dwudniowych obchodów Święta Matki, które zakończyły się w niedzielę 27 maja 2018 r. w Cieplicach. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Święta Matki w Jeleniej Górze na czele z jej Prezesem Zbigniewem Ładzińskim, który zaprosił przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

W Cieplicach w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia ponad 30 lat temu zrodziła się idea, aby w uroczysty sposób uszanować matki i macierzyństwo. Pomysłodawcą Święta Matki jest ks. Józef Stec, Kapelan Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Program imprezy był bardzo bogaty. Po paradzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez weteranów misji pokojowych ONZ z czterech państw: Polski, Francji, Czech i Słowacji. Tablica była poświęcona na Jasnej Górze przez o. Eustachego Rakoczego i upamiętnia 70. rocznicę udziału Sił Pokojowych ONZ i zasług naszego Kapelana na rzecz szerzenia idei pokoju. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Długosz, który z okazji Święta Matki wystąpił także ze specjalnym koncertem. List okolicznościowy w imieniu Pierwszej Damy wygłosiła Pani wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

Marszem Niepodległości uczczono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronem Marszu był Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Marsz zakończył się uroczystym polonezem. Następnie musztrę paradną wykonali: Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy Tryńcza, Straż Grobowa „TURKI” w Tryńczy, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Katowice Murcki-Staszic i Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic.

Blok estradowy uświetniły występy zespołów ludowych i koncert Macieja Wróblewskiego. Festyn zakończył się loteria fantową, którą cieszyła się ogromną popularnością.

MB

 

 

 

 

 ROZMOWA ZE SŁYNNYM POLSKIM PIŁKARZEM WŁODZIMIERZEM LUBAŃSKIM. STOJĄ OD LEWEJ: WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI, STANISŁAW GRABOWSKI, RYSZARD WOŻNIAK I ANDRZEJ ANYSZKIEWICZ.

NASI PARTNERZY

Wrocławski Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB