W dniach od 6 do 9 września 2018 r. członkowie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami państwa uczestniczyli w 10.Międzynarodowej Konferencji Weteranów Wojennych i „Niebieskich Beretów” w Brnie. Imprezą towarzyszącą był "Festiwal 100" zorganizowany z okazji 100 lecia odzyskania przez Czechosłowację niepodległości. Konferencja poświęcona była bezpieczeństwu na świecie i utrzymaniu pokoju. Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele Czech, Słowacji, Polski, Francji, Austrii, Belgii, Rosji i Mołdawii. Omawialiśmy bieżącą sytuację w zakresie utrzymania pokoju i warunki ochrony weteranów w różnych krajach. Dyskusja była bardzo ciekawa i nie zakończyła się po oficjalnych wystąpieniach.

 

Po konferencji wszyscy weterani zostali zaproszeni na uroczystą kolację połączoną z pokazem tanecznego zespołu dziecięcego. Bardzo miłe słowa do weteranów skierowała pani starościna Brna.

 

„Festiwal 100” był to festyn na stadionie miejscowego klubu piłkarskiego, na którym w plenerowych warunkach zorganizowano wiele ciekawych imprez. Festyn otwarty był dla publiczności za darmo. Można było dobrze zjeść i napić się piwa. Smaczne przekąski były bardzo popularne wśród uczestników festynu. Swoje umiejętności pokazywali: strażacy, policjanci, ratownicy, antyterroryści, żołnierze, miłośnicy wojskowości i rekonstruktorzy. Szczególnym wydarzeniem były zawody siłaczy: Czech Army Strongman, które prowadził mistrz Jiří Tkadlčík.

Kolejną atrakcja tego dnia był przemarsz weteranów ulicami Brna do miejsca sadzenia lipy w parku Lužánky usytuowanym w centrum Brna. Przedstawiciele władz Moraw i armii państw uczestników konferencji wspólnie zasadzili lipę na 100 lecie państwowości Czechów i Słowaków.

 

Bardzo integracyjną imprezą był mecz piłki nożnej pomiędzy weteranami Czechach i reszty świata ze Słowacją. Wynik nie był najważniejszy, jednak okazały puchar z rąk prezesa weteranów Mołdawii odebrali Słowacy. Bardzo ciekawym pokazem był pokaz modeli redukcyjnych w skali 1: 6 z czasów II wojny światowej, które były bardzo realistyczne. Od godz. 18:00 był czas na muzykę w stylu rockowym: utwory zespołu Metallica i Rolling Stones.

 

NASI PARTNERZY

Wrocławski Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB