Centralne Obchody Dnia Weterana w Polsce odbyły się w dniach 26-27 maja 2023 r.
w Wesołej i Nowym Dworze Mazowiecki. Nie zabrakło na nich przedstawicieli Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

Delegacja w składzie: Andrzej Anyszkiewicz i Jerzy Dutkowski miała zaproszenie Ministra Obrony Narodowej. W Wesołej odbyło się: strzelania z broni krótkiej i długiej, poczęstunek i uhonorowanie zwycięzców pucharami od Ministra Obrony. Drobne upominki przekazało Centrum Weterana. 27 maja był bardzo intensywnym dniem.

Już o 6.00 było śniadanie w hotelu i wczesny przejazd autokarami do m. Nowy Dwór Mazowiecki. O godz.9.00 rozpoczęły się uroczystości z udziałem: Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Wiesław Kukuły, Biskupa Polowego W.P. Wiesława Lechowicza, dyrektora Centrum Weterana pani mjr. Katarzyny Radkowskiej oraz dowódców uczelni wojskowych, jednostek, Weteranów z wszystkich rodzajów misji, Weteranów Poszkodowanych oraz żołnierzy z rodzinami z Kazunia, Modlina Pomiechówka i Legionowa oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Nowego Dworu. Były krótkie przemówienia Ministra ON i pani dyrektor Centrum Weterana. Po zakończonych uroczystościach przeszliśmy do kościoła św. Michała Archanioła na mszę celebrowane przez Bp. Wiesława Lechowicza. Po mszy w parku miejskim, gdzie odbywał się od rana piknik można było pojeść grochówki, obejrzeć sprzęt wojskowy.

O godz.12.00 zaproszeni Weterani autokarami przemieścili się do Warszawy na błonia stadionu Legii Warszawa, gdzie był przygotowany poczęstunek. W międzyczasie delegacje poszczególnych zrzeszeń i stowarzyszeń uczestniczyły w  składaniu wiązanek i zapaleniu zniczy przy Pomniku Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach  Wojskowych Poza Granicami Państwa. Następnie zwiedziliśmy salę tradycji w Centrum Weterana. Po uroczystości dołączyliśmy do Weteranów na błoniach stadionu Legii i przy grillu, ciastach kawie i herbacie oczekiwaliśmy na mecz Legii Warszawa ze Śląskiem Wrocław wygranym przez Legię 3:1.

To były bardzo intensywne obchody Dnia Weterana.

Wszystkim Weteranom życzymy dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego !

 

 

Inne strony internetowe:

https://www.ekai.pl/nowy-dwor-mazowiecki-centralne-obchody-dnia-weterana-dzialan-poza-granicami-panstwa/

 https://ordynariat.wp.mil.pl/pl/articles/wiadomosci-maj-2023/nowy-dwor-mazowiecki-centralne-obchody-dnia-weterana-dzialan-poza-granicami-panstwa-z-udzialem-biskupa-polowego/

 

 

p> p>

 JD MB

 

NASI PARTNERZY

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Strona www

zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa zrzeszenie weteranów działań poza granicami państwa

Nasza strona internetowa została uruchomiona w marcu 2016 r.
i od tego czasu na bieżąco staramy się informować swoich członków i wszystkich innych
o działalności Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa. Zachęcamy do współpracy nad redakcją strony internetowej.

Dzień weterana

Dzień Weterana

Zgodnie z ustawą dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto obchodzimy od 2012 r. razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

Centrum weterana

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Można tam uzyskać pomoc, radę oraz konsultacje prawne
i psychologiczne. Centrum współpracuj z instytucjami rządowymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami pozarządowymi.

Designed by JSN and MB